menu

Základní představa o montované hale
9 bodů pro upřesnění

Připomeneme Vám základní body na které myslete při plánování výstavby.
Základní požadavky, způsob využití, rozměry haly, tvar střechy, možnosti prosvětlení aj.

Logo Gametall a.s Gametall a.s

Máte již v základním požadavku na montovanou halu jasno? Pokračujte na stránku "Průvodce výstavbou montované haly". Zde Vás provedeme jednotlivými etapami výstavby.

1. Ujasněte si základní požadavky

Jestliže jste začali vážně uvažovat o výstavbě montované haly, máte jistě konkrétní požadavky, které bude muset splňovat. V této souvislosti musíte brát v úvahu nároky, které Vaše řešení bude vyžadovat. A to z toho důvodu, aby byl Váš návrh reálně proveditelný a abyste nesnížili praktičnost Vaší budoucí montované haly. Abychom Vám pomohli s utvářením celkové představy, naleznete níže několik bodů, které byste měli vzít v potaz.
Hala administrace Hala autoservisu Nezateplený ocelový přístřešek Výrobní hala

2. Využití haly

Jedna z prvních otázek, na kterou si musíte odpovědět, je k čemu budete montovanou halu využívat? Možností pro využití haly je opravdu mnoho, od běžných výrobních prostorů přes skladové a prodejní prostory až po jízdárny či administrativní budovy. Každá varianta má však jisté odlišnosti, které mají vliv na funkčnost i cenu.

Rovněž volba izolačních vlastností opláštění má vliv na funkčnost objektu.

Samostatnou kapitolou je pak požární odolnost, která je požadována ve zprávě PBŘ a kterou je nutné respektovat.

Hangár letecké záchranné služby Přístřešek myčky Fotografie vnitřku haly Administrativní budova

3. Rozměry montované haly

Rozměry haly si můžete stanovit naprosto libovolně, podle nároku na prostor vyplývající z provozu v hale, velikosti tvaru a pozemku a Vašich finančních možností.
Pokud budeme přizváni ke spolupráci již při projektování haly, věříme, že díky našim zkušenostem Vám můžeme pomoci vytvořit racionální návrh.

Hala greif Hala modré lemování Montovaná hala se šikmou střechou Výrobní jízdárna

4. Tvar haly a střechy

Haly nemusejí mít pravidelný tvar. Lze je postavit s každou stěnou jinak dlouhou, případně napojovat jednotlivé objekty do sebe. Možnost variace se pak týká i samotné střechy. Můžete volit mezi sedlovým a pultovým tvarem. Pultový tvar je vhodný v případech, kdy je omezena výška střechy nebo v situacích, kdy připojujete halu ke stávajícímu objektu.
Nákres montované haly březí Nákres montované haly Brno Chrlice Greif nákres montované haly Hala myčky - nákres

5. Možnosti prosvětlení

K prosvětlení haly můžete použít:
plastová okna
makrolon
střešní světlíky
polykarbonátové pásy

Správná volba přirozeného osvětlení je velmi důležitá jak pro osoby, které se v objektu budou pohybovat, tak z hlediska úspory energie.
Při rozmísťování oken a určovaní jejich velikosti hraje důležitou roli orientace objektu ke světovým stranám, okolní zástavba a stromy, které mohou vrhat stín.

Skladové a výrobní haly si často instalují do střech světlíky a prosvětlovací pásy, a to z důvodu celodenního pronikání světla a zanedbatelného vlivu postavení slunce. Ke zvýšení praktičnosti už i tak účinného osvětlení, je možno dodat světlíky i s otvíravými dílci.

Do stěn se používají plastová okna či prosvětlovací pásy. Okna můžou být otvíratelná nebo pevná. Prosvětlovací pásy jsou fixní, je to levnější varianta. Můžete si u nich zvolit zateplenou i nezateplenou variantu.

Fotografie oken dveří Fotografie prosvětlení do vrat Fotografie světlík venku Fotografie - světlík vnitřek

6. Jeřáby

V případě, že budete potřebovat manipulovat v hale s těžkými předměty, je možné, abyste využili jako pomocníky portálové či sloupové jeřáby. Musíte mít však na paměti jejich pracovní výšku, pohyblivost a rozsah pracovního ramene jeřábu, všechny tyto faktory se totiž budou promítat do celkových rozměrů montované haly a nemalý vliv budou mít také na vnitřní uspořádání.
Fotografie mostový jeřáb Fotografie mostové jeřáby Fotografie detailu mostového jeřábu v hale Fotografie 3 ks mostové jeřáby, na jedné jeřábové dráze

7. Rozvody vody, elektřiny, vzduchu a topení

Rozvody nejsou součástí dodávky naší firmy. Zmíněné věci je dobré řešit až ve chvíli, kdy máte jasnou představu o tom, jak bude uzpůsoben vnitřní prostor haly. Zamezíte tak nepříjemným situacím, kdy Vám na potřebném místě bude chybět elektřina a vy se budete muset uchýlit k méně lichotivým řešením.

Veškeré rozvody jsou taženy po ocelové konstrukci.

Fotografie čidla Fotografie fukaru Fotografie fukaru Fotografie elektrického vedení v lávce

8. Typy vrat a jejich velikost

Správně zvolený počet vrat, jejich dostatečná velikost a dobré rozmístění, je důležité pro efektivní provoz haly. Volit můžete mezi vraty sekčními, posuvnými, rolovacími, nebo dvoukřídlími.

Doporučené rozměry vrat dle typu vozidla:
Dodávkové vozy 3 x 3 m
Nákladní vozy 3,6 x 3,6 m
Kamiony 4,2 x 4,2 m
Fotografie vrata dvoukřídlá Fotografie vrata sekční Fotografie vrata posuvná Fotografie vrata dvoukřídlá otevřená

9. Příjezdové komunikace

Příjezdové komunikace k hale nejsou dodávkou firmy Gametall a.s. Jeden z faktorů, který hraje důležitou roli při volbě pozemku, je dostupnost a praktičnost příjezdové komunikace. Na tento fakt, by se v žádném případě nemělo zapomenout, zvláště v případě, kdy Vaše podnikání vyžaduje denní návštěvy těžké dopravy. Díky dostatku prostoru předejdete problémům s manévrováním a usnadníte celou manipulaci. Prostor však není jediná věc, na kterou byste měli brát ohled, důležité je také, aby výjezd z Vašeho pozemku byl v souladu s nařízením silničního zákona.

Fotografie úpravy terénu Fotografie - příprava asfaltování příjezdové cesty Fotografie asfaltování Fotografie hotové příjezdové cesty